Yeni araştırma: Kahve ve bağırsak kanserinin arasındaki bağ şaşırttı!

Yeni araştırma: Kahve ve bağırsak kanserinin arasındaki bağ şaşırttı!

PeyamaKurd - Yeni bir araştırmaya göre bağırsak kanserini atlatmış kişilerin günde iki ila dört bardak kahve içmesi halinde kanserin yeniden nüksetme riski düşüyor. Araştırmada kahve miktarı arttıkça risk oranının düştüğü ortaya çıktı

Hollandalı ve İngiliz araştırmacılar tarafından Hollanda'da 1.719 bağırsak kanseri hastası üzerinde yapılan bir çalışma, en az iki fincan kahve içenlerde hastalığın tekrarlama riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Etki doza bağlıydı ve daha fazla kahve içen kişilerin riski daha da düşüyordu. 

Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) tarafından finanse edilen ve International Journal of Cancer'da yayınlanan makaleye göre, günde en az beş fincan kahve içen hastaların bağırsak kanserinin tekrarlama olasılığı iki fincandan az içenlere göre %32 daha azdı. Benzer şekilde, daha yüksek düzeyde kahve tüketiminin de kişinin hayatta kalma şansıyla yakından bağlantılıydı.

Her 5 kişiden 1'inde hastalık tekrarlıyor

Araştırma ekibinin lideri Prof. Dr. Ellen Kampman, hastalığın teşhis edilen her beş kişiden birinde tekrarladığını ve ölümcül olabileceğini söyledi.

Ekibin düzenli kahve tüketimi ile hastalık arasında nedensel bir ilişkiden ziyade güçlü bir ilişki bulduğunu vurgulayan Kampman "Bu çalışmanın, üç ila dört fincan kahve içmenin bağırsak kanserinin nüksetmesini azaltabileceğini göstermesi ilgi çekici. Bununla birlikte, bulgunun gerçek olduğu konusunda umutluyuz çünkü doza bağlı gibi görünüyor. Yani ne kadar çok kahve içilirse, etki o kadar büyük oluyor" diye ekledi.