image

PeyamaKurd- UEFA’dan Türkiye Futbol Takımı oyuncularının Euro 2020 elemelerindeki Fransa ve Arnavutluk maçlarında verdiği asker selamı nedeniyle Türkiye’ye ceza geldi.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Türkiye Futbol Takımı oyuncularının verdiği asker selamı nedeniyle, Türkiye Futbol Federasyonunu para cezasına çarptırdı, 16 futbolcuyu da kınadı.

UEFA, Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) 50 bin euro para cezası verdiğini açıkladı.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği, yapılan hareketlerin “O dönemki özel siyasi bağlam göz önünde bulundurulduğunda uygunsuz olduğunu” belirtti.

UEFA, TFF’ye para cezası verilirken Paris’teki Fransa maçında Türkiye taraftarlarının neden olduğu olayların da dikkate alındığını açıkladı.

Türkiye futbolcuları, sahadaki gol sevincinin ardından soyunma odasında da, teknik ekiple birlikte asker selamı vermiş, TFF de bu iki fotoğrafı, “Futbolcularımız bu golü asker selamı ile, Barış Pınarı harekatında görev yapan askerlerimize armağan etti” açıklamasıyla paylaşmıştı.

Türkiye’nin Rojava’ya operasyon başlattığı süreçte, Euro 2020 elemelerindeki Fransa ve Arnavutluk maçlarında Türk futbolcular asker selamı vermiş dünya kamuoyunda bu durum tepkilere neden olmuştu.