image

PeyamaKurd - Kötü kokuya sebep olduğu için çoğu insan soğan tüketmek konusunda çekingen davranıyor.

Mucize bir besin olan soğanın, cilt sağlığından formda kalamaya kadar birçok faydası var. Peki daha fazla soğan tüketirsek vücudumuzda neler olur? İşte bilmeniz gerekenler...

1- Sindirimi kolaylaştırır

Soğan, sindirimi hızlandıran liflerle dolu besin. Ayrıca bağırsaklardaki 'iyi bakteri' üretimini de artırır. Bu da sindirimin kolaylaşmasını sağlar.

2- Cildi güzelleştirir 

A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan soğan, ışıltılı ve güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar. Akneyi azaltır. Yapılan araştırmaya göre soğandan elde edilen jel aknenin hafiflemesine yardımcı oluyor.

3- Hücre hasarını azaltır, antioksidanları arttrır

Soğan vücudumuz için yararlı olan 25 farklı antioksidana ev sahipliği yapıyor. Antioksidanlar hücre hasarını önleyerek yaşlanmayı geciktirir.

4- Kemik sağlığı için iyidir 

Araştırmalar gösteriyor ki, soğan tüketmek kemik yoğunluğunu olumlu bir şekilde etkiliyor. Bir ay boyunca her gün soğan tüketen kişilerin kemik yoğunlukları, tüketmeyenlere oranla yüzde 5 daha fazla.

5- Kolesterol seviyesini düşürür ve kalp sağlığı için iyidir

Anti-inflamatuar özellikleri yüksek olan soğan, kötü kolesterolü de azaltır. Düşük kolesterol seviyesi de kalp sağlığı için iyidir. Ayrıca kardiyovasküler hastalık riskini de azaltır.

6- Ağız ve göz sağlığı için iyidir 

Ağızda bulunan kötü bakterileri öldüren soğan, antimikrabiyal özellikleriyle dişleri de güçlendirir. Soğan ayrıca kataraktla savaşır ve göz sağlığının olmazsa olmazı guercetin maddesini içerir.

7- İyi bir uyku çekmenizi sağlar

Colorado Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, soğan tüketiminin uyku kalitesini artırdığı ortaya çıktı. Bağırsak sağlığını besleyen soğanın içinde aynı zamanda stresi azaltan lifler de var.