image

PeyamaKurd - Gençleşme üzerinde çalışmalar yapan bilim insanlarının elde ettiği bulgulara göre, yaşam tarzına bağlı kalmanın, hücrelerin biyolojik yaşlanma sürecinde "istatistiksel açıdan anlamlı" azalmalar sağladığını ortaya koydu.

Yapılan araştırmalarda bilim insanları yeni bir çalışma bireylerin beslenme düzeni ve yaşam tarzı değişiklikleriyle yaşlanma sürecini gerçekten tersine çevirebileceği görüşünde.

Uzmanlar klinik çalışmalarda, DNA metilasyonu ismi verilen kimyasal değişimi dengeleyerek bireylerin biyolojik yaşlarını sadece 8 haftada üç yıl geriletebildiklerini keşfetti.

"DNA'daki saati geri alarak daha uzun yaşam sağlanabilir"

Klinik çalışmalar gerçekleştiren bilim insanları, yaşlanmanın kronik hastalıkların ana nedeni olduğunu söylüyor. Bu nedenle, bir kişinin DNA'sındaki saati geri almak, daha sağlıklı kalmasını ve daha uzun yaşamasını sağlayabilir.

Ortaya konulan bulgularda 8 hafta boyunca araştırmacılar bitkisel besinlere odaklanan bir beslenme düzeninin, uykunun, egzersizin ve ek probiyotiklerin uygulandığı bir tedavi programı yapıldı.

Yapılan araştırmalarda yaşları 50 ve 72 arasında değişen 43 sağlıklı erkek yer aldı. Bulgular, bu yaşam tarzına bağlı kalmanın, hücrelerin biyolojik yaşlanma sürecinde "istatistiksel açıdan anlamlı" azalmalar sağladığını gösterdi.

Biyolojik yaşın tersine çevrilmesi metodu

Gençlik ve yaşlanma üzerinde çalışmalarda araştırmanın lideri Kara Fitzgerald, "Birleşik müdahale programı, DNA metilasyonu adı verilen biyolojik mekanizmayı hedef almak için tasarlandı" ifadesini kullandı.

Araştırmalar sonucu elde edilen bu bulgular, biyolojik yaşın tersine çevrilmesi potansiyelini konu alan çok az sayıdaki çalışmayla tutarlı ve onları büyük ölçüde ilerletiyor gibi görünüyor.

Konuya dair gelişmeleri değerlendiren McGill Üniversitesi'nin önde gelen epigenetik uzmanı Moshe Szyf, bu doğal yaklaşımın vücudun yaşlanmasını geciktirmek için ilaçlara başvurmadığını ileri sürüyor.

"Daha fazla kişi ile yeni deneyler tasarlanıyor"

Kara Fitzgerald açıklamasında, "Bunun hem bilim insanları hem de halk için önemli, yeni fırsatlar sağlayacağına inanıyorum" yorumunda bulundu.

Öte yandan Aging isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın yazarları, şimdi daha fazla kişiyle yeni bir deney tasarladıklarını dile getiriyor.

Ayrıca bilim insanı Fitzgerald, "Şu anda, bu bulguları destekleyeceğini umduğumuz daha büyük bir çalışma için katılımcı topluyoruz" sözlerini kullandı.