image

PeyamaKurd- HDP’nin, 7 Haziran 2015 genel seçimleri için 5 Haziran günü Diyarbakır'da düzenlediği mitingde, IŞİD terör örgütünün bombalı saldırısı sonucu 4 kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 400 kişi de yaralanmıştı. Patlama sonucu 2 bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan, yaşadığı süreci PeyamaKurd’e değerlendirdi.

Lisa, öncelikle kendini tanıtır mısın?

Aram Tigran'da sinema okudum kendi projemi oluşturdum ve bir çok projede yer aldım. Sonrasında Orta Doğu sinema akademisine geçtim. sinema çalışmalarımı orada devam ettirdik. Red isimli bir dizi çektik orda sanat yönetmenliği asistanlığı yaptım. Birçok kısa film ve belgeselde çalıştım. 7 yıl boyunca sinema üzerine çalışma yürüttüm.

5 Haziran patlamasında bacaklarını kaybettin. Büyük bir kesim olumsuz yönünden bahsetti. Peki patlamadan sonra sende olumlu yönde gelişen bir durum oldu mu?

Muhakkak olmuştur. İnsanın yaşadığı her şey olumlu ya da olumsuz bir şeyler kazandırır. Aldığım şey çok büyüktü. Bir kadın için iki bacağını kaybetmek zordu. Hele de bir mitingde yaşanması. Çünkü orası bir savaş alanı değildi ve ben elimde silahla savaşmıyordum. Bu ağır bir süreçti ve hala bu süreç devam ediyor. 3 yıl geçmesine rağmen ameliyatlarım devam ediyor. Olumsuz bir çok yanı var. Olumlu tarafı ise şu; ben de kendime dair bu direnci sonradan keşfettim. Bu kadar dayanma ve direnme gücü sonradan gelişti. Kürt kadınları mücadeleci yönüyle bilinir. Bir çok arkadaşım nasıl dayandığımı soruyor. Ben nasıl olduğunu bilmiyorum ancak doğal bir direnme hali var. Ben pes edeceğimi düşünüyordum. Bana kattığı şey buydu. Süreç kötüydü. 

Bir çok arkadaşımız yaşamını yitirdi ve bir çoğu cezaevine girdi. Benim direnmek dışında bir seçeneğim yoktu. Onların mücadelesine haksızlık olurdu. Kürt bilincini bir kez daha anladım. Perspektif olarak bakış açım değişti. Protezimi takıp yürüyorum ama hayatımın büyük bir kısmını tekerlekli sandalyede geçireceğim. Bu durum benim hayata bakış açımı değiştirdi. Yapmak istediklerimi yapmaya çalışıyorum. Olaylara daha farklı bakıyorum. kendi acımı yaşanan onca acının yanında hiç görüyorum. Bu nedenle pes etmek gibi bir durum söz konusu değil.

Kürt kadınlarının direngen yanından bahsettin. Kürt kadınlarından yeterli desteği gördün mü. Sana direnme gücü veren şeylerden biri de Kürt kadınlarının desteği oldu diyebilir miyiz?

Bu süreci tek başıma atlatmadım. Yanımda olan yoldaşlarımla bu süreci atlattım onlar sayesinde daha güçlü hissediyorum. Bunların başında da annem geliyor. Annem için hiç kolay değildi. Ancak annem bunu soğukkanlılıkla karşıladı ve ondan büyük güç aldım.

Ankara'da gerçekleşen seçim mitinginde dans ettin bu sana ne hissettirdi?

3 yıl sonra ilk defa bir mitinge katıldım ve yürüyerek katıldım. Orada halay çektim. Bacaklarımın olmadığını unuttum. Alana ilk yürüdüğümde 5 Haziranı hatırladım. Malum çok kolay bir travma değil içimde bir korku vardı. Onca zaman sonra kalabalığa karışmak biraz korkutucuydu ama adım attıkça müziğin sesini duydukça daha çok hızlandım. Bir kilometre yol yürüdüm. Benim için duygusal bir andı. tekrar halay çekmenin tarifi yok.

Manevi kazançlarından bahsettin ama verdiğin mücadele sonucunda İçişleri Bakanlığına dava açtın ve kazandın. Kazandığını öğrenince ne hissettin?

Evet davayı kazandım ancak devletin ödemeye mahkum edildiği miktar benim tedavim için ödediğim miktarın çok çok altındaydı bu yüzden itiraz ettik ve bir üst mahkemeye başvurduk. Bu önemliydi çünkü Türkiye İçişleri Bakanlığı bir ihmalin olduğunu söyleyebildi. Bunu şimdiye kadar söylememişlerdi. Bu güne kadar hep itiraz edildi ancak bir elimizdeki kanıtlarla, videolarla ve verdiğim ifadeyle kazandım bu davayı. Polisin ambulansların önünü kesmesi ve biber gazı ile müdahale etmesi sonucu çok geç hastaneye götürüldüm. Bunlar kararda etkili oldu ve bu hepimiz için önemliydi. Türkiye'nin ileriki süreçlerde yargılanması içinde önemliydi.

Ameliyatlarının devam ettiğinden bahsettin. Bu süreçle ilgili bir gelişme var mı?

Evet, Türkiye'deki doktorlar artık benim ameliyatlarımı yapamadıklarını ve yetersiz kaldıklarını belirttiler. Bizde araştırdık ve Avustralya'da ameliyatımı yapabilecek bir doktor bulduk ancak oraya gitmek için vize alamıyorum. Buna gerekçe olarak da daha önceden tedavi olmak amacıyla gidenlerin iltica etmesini öne sürdüler. Ankara'da TTB'nin de desteğiyle ilgilenen doktorlar var ancak yetersiz kalıyorlar. Ağrılarım çok fazla sağ bacağımda problem var. Şimdi Avustralya'ya gidip tedavi olmak için mücadele ediyorum.