image

PeyamaKurd - Mersin Mezitli’de polisevine yapılan saldırının eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP tarafından kınanması sonrası PKK’den gelen eleştiriler gündemde yer edinmiş durumda. Söz konusu durum, PKK-HDP arasındaki bağdan kopuşun göstergesi olarak yorumlanıyor. Ayrıca Demirtaş’ın ise farklı bir vizyon ile siyasette yer edinebileceği gündemini de yaratıyor.

Türkiye'nin Sesi Altınçağ Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen, söz konusu durumu PeyamaKurd’e değerlendirdi.

Kürt siyasetinde yenilenme artık zorunlu”

“Selahattin Demirtaş’ın Mersin’deki saldırıyı eleştirmesinden dolayı, PKK’den Demirtaş’a aleni bir şekilde uyarı ve hakaret yapıldı. Yapılan bu sert eleştirilerin siyasi arenada etkileri nedir, beraberinde neler getirebilir?” sorusuna Bilgen şu yanıtı verdi:  

“Kürtlerin bölgesel kazanımları, küresel ölçekteki gelişmeler ve Türkiye sosyolojisindeki değişim Kürt siyasetinde de bir yenilenmeyi zorunlu kılıyor. Gelişmeleri görmezlikten gelecek eski ezberlere dayalı yaklaşımlar, en çok Kürtlere kaybettirir. Bu yeni durumu okumak ve gereğini yapma sorumluluğu gayet tabi Kürt siyaseti için kaçınılmazdır.”

“Tarihsel fırsatlar yanlış okunur, yanlış değerlendirilirse bunun bedelini herkes ödemek zorunda kalır” vurgusunda bulunan Bilgen şöyle devam etti:  

“Bu anlamda artık Orta Doğu’da yeni bir durumla karşı karşıya olduğumuzun farkında olarak bir tutum geliştirilmesi gerekiyor. Türkiye siyasetinde bundan 30 yıl öncesinde olduğu gibi bir yöntemi bir tarzı devam ettirmek mümkün gözükmüyor. Bu değişimi erken okuyan, değişimi yönetme iradesini ortaya koyar.”

“Demokratik siyasetin çözüme odaklanması gerekir”

PKK yöneticileri, Demirtaş nezdinde HDP ve Kürt siyasetinde önemli rol oynayan siyasilere son günlerde mesajlar veriyor. Bu mesajlar ise birçok kesimin dikkatini çeken nitelikte oluyor.

“Demokratik siyasetin rüştünü ispat etmesi risk almasıyla mümkündür. Her türlü polemiğin ötesinde ve üzerinde demokratik siyasetin çözüme odaklanması gerekir” sözlerini dile getiren Ayhan Bilgen şunları ifade ediyor:

“Eğer bu rolünün idrakinde, farkında bir kapasiteye konmazsa bütün bu tartışmalar sağlıklı kazanımlar yerine tam tersine sonuçlar doğuracaktır. Ben sorunların taraflarından bağımsız olarak Türkiye’de siyasetin risk alması gerektiği kanaatindeyim. Eğer bu cesaret gösterilir ve gayet tabi bunun bedelinin ödenmesi göze alınırsa hem Kürtler açısından hem Türkiye demokrasisi açısından kritik bir eşik aşılacaktır.”

PKK’li Duran Kalkan’ın Demirtaş’a gösterdiği tepkilerin hemen ardından PKK’den yapılan yazılı açıklama ile Demirtaş’ın bu tutumuyla devlete karşı pişmanlık ve samimiyet gösterme çabasında olduğu ifade edildi. PKK’nin tepkisi, HDP-Demirtaş ve PKK üçgeninin ayrışma noktasında olduğu, HDP ve Demirtaş öznelerinin Türkiye’de yeni bir siyasetin penceresini aralayabileceği gündemini ortaya çıkardı.  

“Kürtler kazanımlara sahiptir ama tehlike arifesinde de yer almaktadır”

“PKK’nin bu açıklamalardan sonra Demirtaş yeni bir siyaset biçimi ile gündeme gelebilir mi?” sorusuna Ayhan Bilgen şu yanıtı veriyor:  

“Siyasette elbette taraflar birbirini eleştirebilir ama herkesin öz eleştirel yaklaşması gerekir. Bugün itibari ile evet Kürtler hem önemli kazanımlara sahiptir hem de son derece tehlikeli bir sürecin arifesinde eşiğinde durmaktadır.

Dolayısıyla burada polemikler ve belki de küçük rekabet alanları üzerinden okuma yapmak yerine büyük resmi görmek ve buna uygun bir açılım, buna uygun bir tutum ortaya koymak gerekiyor. Eğer bu konuda küçük hesaplarla harekete edilirse büyük kayıplar yaşanır.”