image

PeyamaKurd - Kürt fotoğraf sanatçısı Adem Sönmez, 40 yıllı aşan sanat yaşamı boyunca onlarca ödül almış Kürt değerlerinden biri. Yaşamını Muş’ta sürdüren Sönmez PeyamaKurd’un sorularını yanıtladı. Sönmez, “Çektiğim fotoğraflarda en çok bana heyecan veren ve keyifle çektiğim fotoğraflar, tandır evleri ve tandır evlerinde geçen yaşamlardır” diyor.

Fotoğrafçılık serüveniniz nasıl başladı ve neden bu mesleği seçtiniz? 

Çocukluğumda yeniliklere teknolojiye merakım vardı aynı zamanda kendi yaşamım ve yörenin yaşamı ilgimi çekmişti özellikle şehir yaşamını gördükten sonra da köy yaşamı  

Kırsal yaşamı bir şekilde anlatmak istiyordum fotoğraf çekmeye başladığımda özellikle fotoğraf sanatının farkına vardığımda bu yaşamları fotoğraf sanatı diliyle anlatmaya karar verdim. 

Daha çok Kurdistan şehirlerinde fotoğraflar çekiyorsunuz. Bunun özel bir nedeni var mı? 

Yaşadığım coğrafya bir yanda ilgimi çekiyor bir de bu yaşamları gücüm yettiğince Dünyaya tanıtmak istedim farklı coğrafya ve kültürler bizim kültürümüzü görsünler bilsinler diye daha çok çevremin sosyal yaşam ve kültürüne yöneldim. 

Size gelip mesleğin sırrını öğrenmek isteyen gençler oluyor mu, ya da sizin gençlere bu yönde eğitim amaçlı ileriye dönük bir projeniz var mı? 

Gençler çalışmalarımı merak edip bana geliyorlar bir şeyler öğrenmeye çalışanlar var. Ancak beklentilerimin çok altında. Açtığım kurslara yabancılar daha fazla ilgi gösterdiler.

Fotoğraflarınızda Kürt kadının özel bir yeri var. Özelikle köylü kadınların,  burada vermek istediğiniz mesaj nedir?

Fotoğraflarımda kadın ve çocuklara önem verdiğimin nedeni bana göre kadın ve çocuk toplumun temelidir. Kadın üretkendir, eğitendir, öğretendir, şekillendirendir ve çocukları hayata hazırlayandır. Çocuklar ise toplumun geleceğidir.

Şimdiye kadar sizi en çok heyecanlandıran fotoğraf hangisi? 

Çektiğim fotoğraflarda en çok bana heyecan veren ve keyifle çektiğim fotoğraflar tandır evleri ve tandır evlerinde geçen yaşamlardır.