image

PeyamaKurd - Orta Doğu her zaman savaş sahnesinin ana merkezi olduğu gerçeğini günümüzde de devam ettiriyor. Özellikle terör saldırılarının ana konumu olan bölge, birçok tehlikeyi de içinde barındırıyor. 2014 yılında IŞİD terör örgütünün Kürt yerleşim yerlerine saldırması ile başlayan tehlike, Kürtlerin mücadelesine destek veren uluslararası koalisyon desteği ile bitme noktasına geldi.

Geçtiğimiz yıl IŞİD’e karşı zafer ilan eden Suriye Demokratik Güçleri (SDG) bugün yine bu örgüt ile savaşmak zorunda. Çünkü örgüt, terör faaliyetleri icra etme konusunda yeniden yapılanıyor. Uluslararası koalisyon ise, IŞİD’e karşı bölgede Peşmerge ve Kürt güçlerine destek vermeye devam edeceğini ifade ediyor. 

Bölgedeki son durum, Koalisyonun Kürtler ile ittifakındaki son gelişmeler ve Rojava’daki ABD-Rusya çatışmasına ilişkin PeyamaKurd’e konuşan Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, “Koalisyon, Peşmerge ve Suriye Demokratik Güçlerini desteklemeye devam ediyor. Güvenlik ortaklarımız IŞİD’e karşı daha güçlü, iyi eğitimli ve daha donanımlı” dedi. 


IŞİD tehlikesi yeniden mi ortaya çıkıyor? Koalisyonun bulunduğu bölgelerde eylemleri zayıf ama faaliyete geçtikleri görülüyor. Son durum nedir? 

“IŞİD, Koalisyonun bulunduğu alanlara kıyasla, rejimin etkin olduğu yerlerdeki karışıklıktan faydalanıyor. Örgüt bu girift yapıyı lehine döndürerek yeniden bir yapılanma hedefi ilerliyor ama koalisyon Irak ve Suriye’de bulunan müttefik güçler ile beraber, örgütün yeniden hortlamasını engellemek ve önlemek için, IŞİD üzerinde sürekli baskı kurmaya ve  kararlı mücadelesine devam ediyor.” 


Uluslararası Koalisyon, SDG ile IŞİD'e karşı nasıl bir çalışma planlıyor? 

“Koalisyon, Irak ve Suriye’de örgütün yeniden ortaya çıkmasını önlemek ve refahı korumak için IŞİD’e karşı sürekli baskı yapmaya devam ediyor. 

“Koalisyon, IŞİD’e karşı mücadelede SDG ve Kürt güçlerine üst düzey danışmanlık, istihbarat paylaşımı, hava desteği ve ekipmanlar yollayarak destek sunuyor.

Belirttiğim gibi IŞİD, Koalisyonun bulunduğu alanlara kıyasla rejimin etkin olduğu zayıf bölgelerde daha etkin ve buradaki karmaşıklıktan faydalanıyor. Ama IŞİD’e karşı ortaklarımız ile çalışmalarımız devam edecektir.” 


Peşmerge ile işbirliğiniz devam edecek mi? Peşmergeye olan desteğiniz ne durumda? 

“Uluslararası Koalisyon, IŞİD’e karşı mücadelede Peşmerge güçlerine de danışmanlık, istihbarat, hava ve ekipman desteği veriyor. Koalisyon Suriye ve Irak’ta IŞİD’in yeniden ortaya çıkmaması için çalışıyor. Bu bağlamda da Peşmerge ve bölgedeki müttefiklerimizle ortaklık ve işbirliğimiz devam edecektir.”

Rusya ve ABD kuvvetleri Rojava’da sık sık karşı karşıya gelmeye başladı. Koalisyon, bu durum hakkında ne düşünüyor? 

“Uluslararası Koalisyon, hava ve kara operasyonlarını kolaylaştırmak için Rus ordusu ile olan iletişimini doğrudan sürdürüyor. Bölgede bulunan tüm askerlerin işlerini profesyonelce yürütmelerini bekliyoruz.

Dediğim gibi şu an Rusya ile iletişimimiz devam etmekte ve bölgedeki huzurun sağlanması için koalisyon elinden geleni yapmaktadır.”