image

PeyamaKurd - Yüzlerde kuş türünün uğrak mekanı olan Van Gölü havzası, Sibirya ve kuzey bölgelerden kışı geçirmek için bölgeye geldi. Van bölgesinde kışı geçiren "saflığın ve asaletin sembolü" ötücü kuğular, iri gövdeleri, zarif boyunları ve bembeyaz tüyleriyle doğa severleri heyecanlandırdı.

Van Gölü havzası, yüzlerde farklı kuş türüne ev sahipliği yapmasının yanı sıra, havaların soğumaya başladığı bugünlerde Sibirya ve kuzey bölgelerinden gelen "saflığın ve asaletin sembolü" ötücü kuğuları da ağırlıyor.

Van Gölü havzası, yazın flamingo, kışın da ötücü kuğuları ağırlıyor

Van Gölü havzası, geniş sazlık ve sulak alanlarıyla yüzlerce kuş türünü ev sahipliği yaparken, yazın flamingo, kışın da ötücü kuğularla bölge renkleniyor.

Türkiye'de Van ve Erçek gölleri çevresindeki sulak alanları mekan tutan çok sayıda ötücü kuğu, iri gövdeleri, zarif boyunları ve bembeyaz tüyleriyle gölün maviliklerinde süzülerek ziyaretçilere renkli görüntüler yansıtıyor.

Güzel ve heyecan veren görüntüsü ile ziyaretçilerin ilgisini çeken ötücü kuğuların görüldüğü Erciş ilçesine bağlı Gölağzı Mahallesi'ne gelen doğa ve fotoğraf tutkunları, renkli görüntüler oluşturan kuşları izledi, fotoğraflarını çekti.

"Kuğular, kışı geçirmek için bölgeye geldi"

Bölgedeki sıcak görüntülerle ilgili basına açıklamada bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Adızel, Sibirya ve kuzey bölgelerden gelen ötücü kuğuların, bu yıl da kışı geçirmek üzere bölgeye geldiğini ifade etti.

Öğretim üyesi Adıgüzel, kuğuların önemli bir kısmının Erciş kıyılarında barındığını dile getirerek şu ifadelere yer verdi:

"Bölgemize kışın konaklamak için göç eden bir tür. Bahara doğru yeniden kuzeye gidiyor. Yörede beyaz kaz olarak da bilinen tür, koruma çabalarına rağmen av baskısı altında. Ötücü kuğular, ülkemizden daha kuzeyde, özellikle Sibirya bölgesinde kuluçkaya yatan önemli yaban hayvanları.

Havaların soğuması ve o bölgelerin donmasıyla hayvanlar aç kalıyor ve barınacak yer arıyor. Bu nedenle ülkemize geliyorlar. Onları korumalı ve kendilerine güvende hissetmelerini sağlamalıyız."

"Van Gölü yüzlerce kuş türünü barındırıyor"

Öte yandan bölgedeki fotoğraf tutkunu Meryem Bilgin ise bölgenin yılın her döneminde ayrı bir güzelliğe tanıklık ettiğini aktardı.

Bölgeye sık sık gelen flamingoların konakladığı Van Gölü'nün şimdi de ötücü kuğulara ev sahipliği yaptığını dile getiren Bilgin, "Birkaç ay önce buraya tekrar gelmiştik. Flamingoların göçünü izleyip fotoğraflamıştık. Flamingolar göç edince yerlerine ötücü kuğu kuşları geldi. Biz de bu güzelliği görmek istedik. Arkadaşlarımızla çok güzel görüntüler aldık" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Cafer Şahan da fotoğraf tutkunu arkadaşlarıyla bölgenin güzelliklerini keşfetmeye çalıştıklarını bildirerek şu sözleri kullandı:

"Van Gölü yüzlerce kuş türünü barındırıyor. Şimdi de ötücü kuğular geldi. Biz de eşsiz manzarada kuğuları görüntülemeye çalıştık. Fotoğraf sanatçılarının bu güzellikleri görmesi gerekiyor. Sosyal medya hesaplarımızdan çektiğimiz fotoğrafları paylaşarak buraların tanıtımına katkı sunmak istiyoruz."