image

PeyamaKurd - Dünyada Paparazzi tanımının kurusu olarak bilinen ünlü fotoğrafçı Ron Galella 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Galella, Paparazzi tanımının ortaya çıkaran kişi olarak tarihe geçmişti. Medya ve basın camisı, bu durumu Paparazzi dünyasının yas günü tanımladı.

Dünyaca ünlü fotoğrafçı Galella, hayatı boyuncu ünlü isimleri saplantılı bir şekilde takip ederek fotoğraflamış ve günümüzdeki ünlü fotoğrafçılığının temellerini atmıştı.

Saplantılı fotoğrafçı olarak tarihe geçti!

90 yaşını bitiren Ron Galella, o dönemin ABD First Lady’si Jacqueline Kennedy Onassis’i takip ederek fotoğraflarını çekmiiş ve mahkeme kararı ile yakın mesafeden çektiği samimi fotoğraflar nedeniyle uzaklaştırma emri verilmişti.

Godfather serisinin efsanevi ismi Marlon Brando ise Galella’nın devamlı kendisini çekmesini engellemek için fotoğrafçının çenesini kırmış ve oyuncu, fotoğrafçıya 40 bin dolar ödemek zorunda kalmıştı.

1960’lı yıllarda ‘takipçi sapık’ lakabı aldı!

Haberlere göre, 1960’lı yıllarda ‘takipçi sapık’ diye nitelendirilen fotoğrafçı, günümüzde ünlüleri her yere takip eden ve kimi zaman bu nedenden ötürü eleştirilen People, US ve TMZ gibi magazin mecralarına ilham oldu.

“İnsanların hazırlıksız yakalandıklarından o yüz ifadesi paha biçilemez” ifadesini kullanan Galella, kişileri bire bir görmenin eşsiz bir deneyim olduğunu belirtmişti.

Dönemin en ünlü isimlerini fotoğraflaşmıştı!

60’lı yıllardaki ünlüleri izinleri olmadan çeken ve bunları para karşılığı satan fotoğrafçı, güvenlik görevlilerinin kendisini sık sık boğazladığını ve ünlülerin kendisine tükürdüğünü söylemişti.

Fotoğrafçının resmettiği isimler arasında Andy Warhol, Jackie Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor, Sophia Loren ve Paul Newman gibi dönem sanatçıları yer alıyor.

Galella'nın çektiği siyah beyaz fotoğraflar ‘samimi ve aynı zamanda agresif’ olarak nitelendirildi. Yıllar içinde çektiği fotoğraflar New York’taki Modern Sanat Müzesi'nin (MoMA) kalıcı koleksiyonunun bir parçası oldu.