image

PeyamaKurd - Hollandalı fotoğrafçı ve görsel tasarımcı Bas Uterwijk, yapay zeka ile İsa’nın portresini oluşturdu. 

İsa’nın bir portresini yapay zeka kullanarak oluşturan Hollandalı Bas Uterwijk, görseli hazırlarken ‘tarihsel bir gerçeği’ göz önünde bulundurduğunu ve ‘İsa’nın Hıristiyan ikonografisinde tasvir edildiği gibi olmadığını’ ifade etti.

Portreyi bitirmek için birkaç yıl kadar zaman harcadı 

Yapay zeka ile yapılan portre ile ilgili Duvar’ın haberine göre; tarihi belgelere ve mevcut kaynaklara bağlı kalarak bir portre çalışmasını bitirmek için birkaç gün ila bir yıla kadar zaman harcadığını söyleyen Uterwijk, İsa’nın canlandırmasında ‘tarihsel bir gerçeği’ göz önünde bulundurduğunu belirtti.

Söz konusu bazı tarihçilerin, İsa’nın saçının uzun olabileceğine inanmadığını dile getiren Uterwijk, bu yüzden alışılmışın dışında kısa saçlı bir İsa portresi ürettiğini dile getirdi.

“İsa uzun saçlı, açık tenli, uzun boylu ve zayıf biri” 

Hollandalı tasarımcı, “Hıristiyan ikonografisinde İsa uzun saçlı, açık tenli, uzun boylu ve zayıf olarak tasvir ediliyor” diyerek, İsa’nın muhtemelen daha soluk bir teni, kısa ve koyu saçları olduğunu düşündüğünü söyledi. “Bazen olabildiğince gerçekçi olmaya ve tarihi bir figürü nasıl algıladığımızın bir temsilini vermeye çalışıyorum” ifadesini kullandı.

Eski, mevcut tek orijinal resim olan görseli kullandı 

Bas Uterwijk, portre yapmaya ilk olarak Billy the Kid görseli ile başladığını belirterek şu açıklamada bulundu:

“Billy the Kid’e eski, çizik ve mevcut tek orjinal resim olan bir görselle başladım. Daha sonra düzenlemeler yaptım, neredeyse boşlukları doldurmak gibiydi. Bu yüzden çoğu yalnızca grafik değil, aynı zamanda sanatsal nitelik de barındırıyor.” 

“Birçok kez başarısız oldum...” 

Öte yandan açıklamasında en çok Van Gogh’un görselini yapmaktan keyif aldığını söyleyen Bas Uterwijk, “Van Gogh, zorlu bir iş olduğu için favorilerimden biri, yaratmak yaklaşık bir yılımı aldı. Özellikle nasıl göründüklerini tam olarak bilmediğimizde ve Van Gogh gibi yalnızca birkaç fotoğrafı olan birini canlandırma süresinde birçok kez başarısız oldum” sözlerine yer verdi.