image

PeyamaKurd - Belçika’da ocak ayında yapılacak “Miss Belgium 2021 Güzellik Yarışması” adaylarından biri, sıra dışı hayat hikayesine sahip olan 19 yaşındaki Mahdia Karimy. Sadece 2,5 yıldır Belçika’da oturma izni bulunan Karimy, Afganistan kökenli bir mülteci.

Babasının 14 yaşındayken 'dördüncü eş' olmasına izin vermediği Mahdia Karimy, sığındığı Belçika'da güzellik yarışmasına aday oldu. Babasının ileri görüşlülüğünün hayatına mal olduğunu anlatan Karimy, "Güzellik kraliçesi tacını takabilirsem, bu tüm mültecilere örnek olur. Mülteciler, korkulacak insanlar değil" dedi.

KAÇMAYA ANNESİ TEŞVİK ETTİ 

Babasının öldürülmesinden sonra artık güvende olmadıklarını söyleyen annesi, elindeki avucundakini satarak, Mahdia ve kendisinden yedi yaş büyük ağabeyini ülkeden çıkarmaları için, insan kaçakçılarına vermiş. İnsan kaçakçıları tarafından Afganistan’dan çıkarılan Mahdia ve ağabeyi, 40 – 50 kişilik bir grupla birlikte zaman zaman araç veya katır sırtında, bazen de yürüyerek önce İran’a, oradan da Türkiye’ye ulaşmışlar.

Yolculuk sırasında geceleri kadın ve erkeklerin birbirinden ayrıldığını anlatan Mahdia, ağabeyi yanında olmadığı için, korkudan uyuyamadığını söylüyor. Türkiye’den, plastik botlarla Ege Denizi’ne açılan Mahdia ve ağabeyi, boğulma tehlikesi de dahil, bir sürü maceranın ardından Yunanistan’a ulaşmayı başarmış. 2016 yılında Belçika’ya gelen iki kardeş, bir yıl kadar mülteci kamplarında kalmış.

Belçika makamları, Ghent şehrine taşınan ağabeyinin sığınma başvurusunu onaylamış. Ancak Mahdia’nın öyküsünü inandırıcı bulmadıkları için, sığınma hakkı vermemiş. 12 Ocak 2001 doğumlu olduğunu söyleyen Mahdia, Belçika’ya geldiğinde 15 yaşında olduğunu ancak resmi makamların yaptığı testlerde 18 çıktığı için, başvurusunun reddedildiğini söylüyor.

‘MÜLTECİLER KORKULACAK İNSANLAR DEĞİL’

Daha sonra yeniden başvuruda bulunan Mahdia Karimy, bu kez sığınma hakkı elde etmiş. Dil kurslarının ardından orta öğretime başlamış. Şu anda hem çalışıp hem okuyor. Afganistan’da güzellik yarışması gibi bir seçimin söz konusu olmadığını söyleyen Mahdia, Belçika’daki yarışmanın duyurusunu görünce başvurmak istemiş.

Toplumun sunduğu fırsatlardan yararlanmak istediğini söyleyen Mahdia Karimy, “Güzellik kraliçesi tacını takabilirsem, bu tüm mültecilere örnek olur. Mülteciler, korkulacak insanlar değil” dedi.

(BBC Türkçe)