image

PeyamaKurd - İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, kendisini Ermenistan'ın yeni başbakanı Nikol Paşinyan olarak tanıtan biriyle 18 dakika boyunca telefonda konuştu.

Video paylaşım sitesi YouTube ve sosyal medya platformu Twitter'a yüklenen ses kaydını İngiltere'nin başbakanlık ve dışişleri bakanlığı ofisleri de doğruladı.

Vovan ve Lexus takma adını taşıyan kişiler Rusya'da ünlülere ve siyasetçilere düzenledikleri şakalar ile biliniyor. İki kişilik bir ekibin yüklediği ses kayıtlarında, Boris Johnson'ın telefondaki kişiyle Rusya'yı, İran'la yapılan nükleer anlaşmayı ve Suriye savaşını konuştuğu duyuluyor.

Şakayı “çocukça” niteleyen İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise Johnson'ın kısa sürede telefon konuşmasının bir şaka olduğunun farkına vardığını belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, "Bakan işletildiğini anladı ve görüşmeyi sonlandırdı. Biz de kontrol ettik ve telefon şakası olduğunu hemen anladık" denildi.

İngiltere basınındaki haberlere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ilişkiler, İngiltere'nin Salisbury kentinde yaşanan zehirlenme olayı ve Suriye'nin görüşüldüğü telefon şakasına ilişkin bakanlık açıklamasında şu görüş dile getirildi: 

"Salisbury ve Suriye'de kimyasal silah kullanımı ile Ermenistan'daki son olaylar ciddi meseleler. Bu çocukça hareketler, arayanın ve arkasındakilerin ciddiyetsizliğini gösteriyor." 
Dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron'a 2015'te telefonda kendini İngiliz hükümetine bağlı dijital iletişim ve istihbarat kurumunun (GCHQ) direktörü Robert Hannigan olarak tanıtan bir kişinin Başbakanı işletmesi üzerine, güvenlik yöntemlerinin gözden geçirildiği duyurulmuştu.

Ermenistan'da sokak protestolarına liderlik eden Nikol Paşinyan, parlamento tarafından bu ay içinde başbakan seçilmişti.

Telefon konuşmasının başında Johnson bu zaferden ötürü Paşinyan'ı tebrik ediyor.