image

PeyamaKurd - Kürdistan Parlamentosu, Kürdistan Bölgesi yönetimi dışındaki Kürdistani bölgelerdeki sorunun çözümü için yeni bir proje hazırlık çalışmalarına başladığı belirtildi. 

Konuyla ilgilenecek parlamentodan bir heyetin söz konusu proje çalışmaları kapsamında Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürdistani bölgeleri ziyaret edip Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesinin uygulanması için incelemelerde bulunacağı vurgulandı. 

Kürdistan Parlamentosu tarafından kurulan 140’ıncı madde kapsamındaki bölgelerle ilgili komisyon, bölgedeki Araplaştırma faaliyetlerinin yanı sıra Kerkük’ün atanmış valisi Rakan Cuburi’nin girişimlerinin önüne geçmeyi hedeflediği ifade ediliyor. 

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Kürdistan Parlamentosu Üyesi Muhyiddin Hasan, “Siyasi taraflar Kürdistan Bölgesi idaresi dışında olan Kürdistani bölgelerde Araplaştırma politikalarına karşı birlik içerisinde hareket etmeli. Biz Bağdat’a gideceğiz ve anayasanın 140’ıncı maddesinin aktif hale getirilip söz konusu maddeyle ilgili komitenin başkanının değiştirilmesini talep edeceğiz” şeklinde konuştu.