image

PeyamaKurd - Irak hükümetinin, koalisyon güçlerinin ve Peşmerge’nin yeniden Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgeleri’ne dönmesi gerektiği kaanatine vardıklarını ifade eden Irak eski Genelkurmay Başkanı Babekir Zêbarî, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Irak eski Genelkurmay Başkanı Babekir Zêbarî, KDP.info’ya değerlendirmelerde bulunarak, son dönemde terör örgütü IŞİD’in Irak ve bazı Kürt bölgelerinde saldırılarının arttırdığını belirterek, Irak ordusu ve Haşdi Şabi milislerinin bölgeyi savunacak kapasitede olmadığını ifade etti.

Söz konusu bölgede Peşmerge’ye ihtiyaç olduğunu vurgulyan Babekir Zêbarî, “Zaten hem Irak hükümeti hem de koalisyon güçleri Peşmerge’nin bölgeye dönmesi gerektiği kaanatine varmış durumdalar. Çünkü ancak Peşmerge teröre karşı başarılı ve etkin bir mücadele yürütecek bir güçtür” şeklinde konuştu. 

Zêbarî açıklamalarının devamında, Peşmerge Güçleri’nin bölgeye dönmediği sürece Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışındaki Kürt Bölgeleri’ndeki göçmenlerin evlerine dönmeyeceğini de belirtti.