image

PeyamaKurd - Zaho’da bulunan İbrahim Halil Uluslararası Sınır Kapısı’ndan Kürdistan Bölgesi ve Irak’a gelen tonlarca Türk ürününün imha ve iade edildiği kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre, Türkiye’den Kürdistan Bölgesi’ne - Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan iki aylık süreçte - 3 bin 259 ton Türkiye menşeli ürün iade edilirken 131 ton ürün ise imha edildi.

Konuyla ilgili bilgi aktaran İbrahim Halil Uluslararası Sınır Kapısı İletişim Sorumlusu Kami Kemal, çoğunluğunu güzellik, sağlık ve gıda ürünlerinin oluşturduğu malların kontrol ve kriterleri karşılamaması durumunda iade sürecinin olduğunu belirtti.

Ürünlerin kimyevi, biyolojik ve fiziki kontrollerden geçtiğini belirten Kemal, “Testleri geçemezlerse malları iade ediyoruz ya da imha ediyoruz. Ağustos ve Eylül’de iade edilen mallar genellikle kozmetik, sağlık, yiyecek ve içecek ürünleriydi” dedi.

Öte yandan Rusaw’a konuşan, Şirket sahibi Siyamend İsmail “Türkiye’den 40-50 tır bize yük getirdi, 4’ündeki ürünlerin son kullanım tarihi geçmişti ve sınır kapısı kriterlerini karşılamıyordu, biz de geri gönderdik. Buranın kriter ve standartlarına göre düzenledikten sonra tekrar geçirdik” dedi.

Türkiye’den yaklaşık 3 bin şirket Kürdistan Bölgesi ve Irak’a ithalatta bulunuyor.

Türkiye Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2020’de 500 bin tona yakın ürün Türkiye’den Kürdistan Bölgesi’ne ihraç edildi.