image

PeyamaKurd - PDK ve YNK’nin Irak Cumhurbaşkanlığı konusunda fikir ayrılığı devam ederken, YNK’nin Berhem Salih’in adaylıktan çekilmesi karşılığında PDK’ye bir teklif götürdüğü ortaya çıktı. Bu teklife göre, YNK’nin PDK’ye Berhem Salih’e Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı görevinin verilmesi halinde, Irak Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilebileceğini teklif ettiği iddia edildi.

Kürdistan’daki haftalık Bas Sorani Gazetesi’nin yaptığı bir haberde, Bas Gazetesi’ne konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir YNK yetkilisi, YNK’nin PDK’ye Berhem Salih’e Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı görevinin verilmesi halinde, Irak Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilebileceğini teklif ettiğini ileri sürdü. Ancak, PDK’nin YNK’nin bu teklifini reddettiği vurgulandı.

Diğer taraftan konuya ilişkin açıklamaya yer veren Irak Parlamentosu PDK Listesi Parlamenteri Mihemed Şakir, Kürdistan Başbakanlık makamının PDK’nin hakkı olduğunu hiçbir zaman bu makamı devretmeyi düşünmediklerini kaydetti.

PDK Fuad Husên’inin Cumhurbaşkanı seçilme şansının Berhem Salih’den daha yüksek olduğunu belirten Mihemed Şakir, bu yüzden bu tür tekliflerin yerinde olmadığının altını çizdi.