image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'ndeki ziyaretini tamamlayan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Erbil’de katıldığı ayinin sonunda, 6 yıl önce kardeşi ve annesiyle birlikte Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken boğulan üç yaşındaki Alan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Ziyaret ile ilgili Vatikan'dan yapılan açıklamada Papa Francis’in, Erbil’deki Franso Hariri Stadyumu’nda gerçekleşen geniş katılımlı ayinden sonra Eylül 2015'te kardeşi ve annesiyle birlikte Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken Ege Denizi’nde boğulan üç yaşındaki Alan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi ile bir araya geldiği ifade edildi.

Görüşmeye ilişkin açıklamada “Papa, onunla (Abdullah Kurdi) vakit geçirdi ve tercüman yardımıyla ailesinin kaybının öyküsünü dinledi” sözleri kullanıldı.

Ayrıca açıklamada Papa’nın Abdullah Kurdi’nin acısını paylaştığı belirtilerek, “Sayın Kurdi, Papa'ya yaşadıkları trajediden dolayı acılarını paylaşması nedeniyle canları pahasına ülkelerinden ayrılırken anlayış, barış ve güvenlik arayan tüm göçmenler adına şükranlarını sundu” denildi.

Öte yandan görüşme sırasında Abdullah Kurdi’nin daha sonra Papa'ya oğlu Alan'ı temsil eden çerçeveli bir çizim hediye ettiği belirtildi.