image

PeyamaKurd - Vatikan’ın Bağdat Büyükelçisi'ni kabul eden Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin farklı din ve etnisiteler arasında barışçıl birlikte yaşam kültürüne bağlı olduğunu kaydetti.

Kürdistan Bölgesi Başbakan Mesrur Barzani, Vatikan’ın Bağdat Büyükelçisi Mitja Leskovar ile bir araya geldi.

Papa'dan Kürdistan Hükümetine teşekkür

Leskovar, Mesrur Barzani’ye ziyaretinin başarılı geçmesinden ötürü Papa Francis’in teşekkürlerini ileterek, Hristiyanların korunması ve ağırlanmasının yanı sıra zulüm korkusundan Kürdistan Bölgesi’ne sığınan tüm sığınmacılara ev sahipliği yapılmasından ötürü Papa’nın teşekkürlerini ilettiğini ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin farklı din ve etnisiteler arasında barışçıl birlikte yaşam kültürüne bağlı olduğunu vurgulayan Başbakan Mesrur Barzani, Papa’nın Kürdistan Bölgesi ve Irak ziyaretinin tarihi olduğunu dile getirdi.

Kürdistani bölgeler ve Erbil-Bağdat müzakereleri konuşuldu

Ayrıca görüşmede Başbakan, Papa’nın ziyaretinin Irak’ın bileşenleri arasında hoşgörü kültürünün gelişmesine vesile olması temennisinde bulundu.

Öte yandan Taraflar, Erbil-Bağdat ilişkilerinin yanı sıra, 2021 bütçe yasası ve Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarının en kısa zamanda gönderilmesi, Ninova ovası ve Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerin durumu, söz konusu bölgelerdeki durumun normalleşmesi ve 140’ın maddenin uygulanmasını ele aldı.