image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de Başkan Mesud Barzani tarafından kabul edilen Vatikan’ın Bağdat Büyükelçisi Metja Scoffer, Başkan Barzani’nin Kürt milletinin mücadelesi ve barışçıl birlikte yaşam kültürünün gelişmesindeki rolünü övdü.

Vatikan’ın Bağdat Büyükelçisi Metja Scoffer, İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarını şiddetle kınayarak, saldırıda yaşamını yitirenler için Başkan Barzani’ye taziyelerini iletti.

Başkan Barzani'nin rolüne övgü!

Kürdistan Bölgesi'nin önemine vurgu yapan Vatikan’ın Bağdat Büyükelçisi Scoffer, Başkan Barzani’nin Kürt milletinin mücadelesi, başta Kürt milleti ile Hristiyanlar arasında barışçıl birlikte yaşam kültürünün gelişmesindeki rolünden övgüyle bahsetti.

"Irak'taki sorunlar diyalog ve anayasa yoluyla çözülür"

Başkan Mesud Barzani ise, Kürt milletinin barışçıl birlikte yaşam kültürünün derinliğine değinerek, Kürt milletinin bu kültürü korumaya devam edeceğini, buna karşı birkaç ses duyulursa bunun Kürt milleti tarafından kabul edilmeyeceğini bellirtti.

Görüşmede Başkan Barzani, Irak’ın siyasi durumun yanı sıra, Irak’taki sorunların diyalog yoluyla ve anayasa çerçevesinde çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Büyükelçi Scoffer, görüşmeninin sonunda Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’i ağırlamalarından dolayı Kürdistan halkı ve kurumlarına teşekkür etti ve bu vesileyle Başkan Barzani’ye özel bir hediye takdim etti.