image

PeyamaKurd- Türkiye’nin rojava’ya yönelik askeri harekat başlatması ve Kürt politikalarındaki keskin söylemler üzerine kendiliğinden gelişen “Türk Mallarına Boykot” hareketinin Türkiye’den gelen mal ve ürünlerde son zamanlarda büyük bir azalmaya neden olduğu açıklandı.

Kürdistan’da etkili olan “Türk Mallarına Boykot” hareketinin sonuçları hakkında bir açıklama yapan  Kürdistan İthalat ve İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Şeyh Abdurrahman, halkın “Türk mallarını boykot” çağrılarının Kürdistan genelinde yaygınlaştığını ve bunun da rakamlara yansıdığını belirtti.

Türk Mallarına Boykot Sonrası Tüccarlar Başka Ülkelerden Ürün Getirtiyor

Kürdistan Bölgesi İthalat ve İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Şeyh Abdurrahman, “Bazı vatandaşlar tarafından Türk mallarının boykot edilmesi Türkiye’den ithalat seviyesini düşürdü. Gümrük kapılarında günlük olağan işleyiş sürüyor fakat seviyenin ne kadar düştüğünü görmek için yıl sonunu görmek gerekiyor. Tüccarlar 5 hatta 10 ülkeden ithalat yapabiliyor. Bu yüzden Türk mallarının alternatifleri oldukça fazla. Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerinden ithalat da var."dedi.

Yaş ve kuru sebze meyve, plastik ürünler, tekstil, kozmetik gibi birçok ürünün ağırlıklı olarak Türkiye’den getirildiği Kürdistan; Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin de kilit noktası durumunda.

Kürdistan Bölgesi İthalat ve İhracatçılar Birliği verilerine göre 2019’un ilk 9 ayında Türkiye ile Irak arasındaki tücaret hacmi 11 milyar doları buldu.