image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edilen ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, ülkesinin Peşmerge Bakanlığı’ndaki reformlara destek verdiği dile getirdi.

Yapılan görüşmede, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin durumunun yanı sıra, ABD ile Irak ve Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı.

Taraflar, görüşmede, terör örgütü IŞİD’in saldırıları, terör tehlikesi, Irak erken seçimleri, Irak’ın siyasi sürecinin geleceği ve ABD’nin yeni yönetiminin Irak ve Orta Doğu’daki rolü de konuşuldu.

ABD’nin Uluslararası Koalisyon ile birlikte Irak ve bölgedeki ortaklık ve işbirliklerine devam edeceğini belirten ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, IŞİD’in Irak ve bölgede ciddi tehdit olmaya devam ettiği görüşüne katıldığını belirtti.

Görüşmede, ABD’nin Uluslararası Koalisyon ile birlikte Irak ve bölgedeki işbirliği ve dayanışmasına bağlı olmasının önemli bir karar olduğunu belirten Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ise, Kürdistan Bölgesi’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin ABD ile ilişkilerinin daha da genişletilmesini istediğini kaydetti.

Ayruca görüşmede, ABD’li büyükelçinin Duhok Amerikan Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katılmaktan duyduğu memnuniyet vurgulanarak, ABD’nin Peşmerge Bakanlığı’ndaki reformlara ve Peşmerge’nin birleştirilmesine yönelik desteği yinelendi.