image

PeyamaKurd - Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK’ye yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit” adıyla başlattığı operasyon hakkında Peşmerge Bakanlığı tarafından açıklama geldi.

TSK'nın sınır ötesi operasyonuna ilişkin Peşmerge Bakanlığı'nın açıklamasında “Peşmerge güçleri, hiçbir şekilde operasyonlara katılmadı ve harekete geçmedi” sözleri kullandı.

Ayrıca açıklamada bakanlık, bazı sosyal medya platformlarında dillendirilen “Peşmerge’nin de TSK’nın Pençe-Kilit operasyonuna katıldığı" yönündeki iddiaları reddetti.

Peşmerge ile ilgili iddialara yalanlama!

Öte yandan bakanlık açıklamasının devamında iddiaların tamamen “asılsız” olduğuna vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi:

“Türk ordusunun Kürdistan Bölgesi’ndeki sınır bölgelerinde başlattığı operasyonun ardından bazı sorumsuz basın organları, Kürdistan Peşmergelerinin operasyona katıldığı veya destek verdiği yönünde iftiralara yer verdi.

Peşmerge Bakanlığı olarak tüm bu iddiaları reddediyor ve Peşmerge güçlerinin hiç bir şekilde operasyona katılmadığını ve harekete geçmediğini beyan ediyoruz.

Peşmerge her zaman olduğu gibi savunma mevzilerindedir, duyarlıdır ve hiç bir yerleşim yerinin çelişkili tarafların kendi sorunlarını halletmek için nüfuz alanı yapılmasına izin vermeyecektir. Çünkü Kürdistan halkı uzun yıllardan beridir bölgesel çekişmelerin bedelini ödüyor ve büyük zararlar görüyor.”