image

PeyamaKurd - Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Hakurk’da gerçekleştirilen operasyonda 23 PKK’linin hayatını kaybettiğini duyurdu.

TSK’nın 27 Mayıs'ta Hakurk’da karadan ve havadan başlattığı operasyon dördüncü gününü geride bıraktı. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre, kara ve havadan yapılan operasyonlarda 19, Hakurk bölgesinde devam eden harekâtta ise 4 PKK'li hayatını kaybetti.

MSB’nin açıklamasında, “Pençe Harekâtı kapsamında yürütülen operasyonla koordineli olarak Avaşin-Basyan ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu” ifadesi kullanıldı.

Harekâtın gerçekleştirildiği Hakurk ve Avaşin bölgesi, PKK’nin ana karargâhının bulunduğu Kandil’in batısında yer alıyor.

MSB’nin açıklamasının devamında, “Pençe Harekâtı kapsamında tespit edilen el yapımı 3 katlı ve 5 bölmeli bir mağara ile 5 adet sığınakta yapılan aramalarda çok miktarda mühimmat, EYP yapımında kullanılan malzemeler ve yaşam malzemeleri ele geçirildi” sözlerine yer verildi.