image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Bruno Aubert ve beraberindeki Fransa heyetini kabul eden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, terörle mücadele konusuna değindi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani yapılan görüşmede, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin Fransa ve uluslararası toplumun desteğine ihtiyacı olduğunu belirterek, terörle mücadele ve sorunların çözümü için Uluslararası Koalisyon’un görevine devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Neçirvan Barzani, Iraklı mültecilerle ilgili sorunlara da dikkat çekerek, Kürdistan Bölgesi’nin Iraklı sığınmacıların kendi istekleriyle evlerine dönmesinden yana olduğunu, sığınmacıların evlerine dönüşü için o bölgelerde güvenlik, istikrar ve temel hizmetlerin sağlanması gerektiğini belirtti.

Fransa'dan Irak ve Kürdistan Bölgesi'ne destek sözü

Ayrıca görüşmede Neçirvan Barzani, terörden zarar görmüş bölgelerin yeniden imar edilmesi gerektiğini de ifade etti.

Terörle mücadele konuda değinen Fransa heyeti ise görüşmede, ülkelerinin terörle mücadele ve sorunlarının çözümünde Kürdistan Bölgesi ve Irak’a destek olmayı sürdüreceğini kaydetti.

Öte yandan görüşmede, Irak’taki son siyasi ve güvenlik alanındaki gelişmelerin yanı sıra terörle mücadele, Erbil ile Bağdat arasında imzalanan Şengal anlaşması ve Irak ile Kürdistan Bölgesi’nin çevre ülkelerle ilişkileri de değerlendirildi.