image

PeyamaKurd - Açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Başbakan yardımcısı Kubad Talabani, Kürdistan’da Referandum sonrası “Sayın Neçirvan Barzani ile birlikte Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile o önemli görüşmeyi yapmasaydık şu an Kürdistan’ın mevcut durumu bu şekilde olmazdı" değerlendirmesine yer verdi. 

Kubad Talabani, Fransa’nın yeni göreve gelmiş Kürdistan Bölgesi Başkonsolosu Olivier Decottignies ile bir görüşme gerçekleştirdi. 

Görüşmeye ilişkin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin resmi sitesinde yer alana açıklamaya göre Talabani, Fransa’nın Kürdistan Bölgesi arasında derin tarihi ilişkilere vurgu yaparak, Fransa hükümetinin Kürdistan’a verdiği desteklerinden memnuniyet duyduğunu belirtti. 

Görüşmede Talabani, Kürdistan’da 25 Eylül 2017’de yapılan bağımsızlık referandumundan sonra Erbil yönetimine uygulanan yaptırım ve ambargoları kaldırmakta Fransa Cumhurbaşkanı’nın önemli rolü olduğunu hatırlatarak, “O süreçte Sayın Neçirvan Barzani ile birlikte Sayın Macron’u ziyaret etmeseydik Kürdistan’ın durumu şu an içinde bulunduğumuz gibi olmazdı. Diğer ülkeler de kolaylıkla kapılarını bize açmazlardı. Sayın Macron ile yaptığımız görüşmelerden sonra diğer ülkelerle de görüşme fırsatımız oldu. Bu vesileyle buradan bir kez daha kendisine çok teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı. 

Öte yandan Başkonsolos Olivier Decottignies’in yeni görevinde başarılı olmasını temenni eden Talabani, Paris-Erbil ilişkilerinin daha da gelişmesini umduklarını dile getirdi.