image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Nasır el-Hariri ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakan görüşmede, ülkedeki tüm bileşenlerin haklarının korunması ve Kürtlerin meşru taleplerinin karşılanması gerektiğini belirtti.

Başbakan görüşmede, Suriye’de çözüme yönelik tüm çabaları desteklediğini belirterek, sorunun barışçıl bir şekilde çözümünden yana olduklarını dile getirdi.

Suriye’de huzur ve istikrarın sağlanmasının önemine dikkat çeken Başbakan, bunun ülkedeki tüm bileşenlerin haklarının korunduğu ve Kürtlerin meşru taleplerinin karşılanacağı bir çözümle mümkün olabileceğini kaydetti.

Öte yandan Başbakan, dün Hariri ile görüşen Başkan Barzani’nin de vurgu yaptığı Afrin’de yaşanan hak ihlallerine de değinerek, yaşanan hak ihlallerinin bir an önce son bulması temennisinde bulundu.

Suriye halkına yönelik dostane tutumunun yanı sıra, yüz binlerce Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmasından dolayı Kürdistan Bölgesi’ne teşekkür eden Hariri ise, Kürdistan Bölgesi’nin Suriye halkının meşru mücadelesine verdiği desteğin önemine vurgu yaptı.