image

PeyamaKurd - ABD'nin New York kentinde BM'nin 74'üncü Genel Kurulu'na hitap eden Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında sorunların çözümü için olumlu bir havanın oluştuğunu dile getirdi. 

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Kerkük ve tartışmalı bölgeler sorunun anayasal çerçevede çözüme kavuşması gerektiğini kaydederek, “Peşmerge ve Irak güçleri IŞİD’i yendi. Ancak tekrar terörün geri dönmesine müsaade edilmemeli” ifadesini kullandı. 

Açıklamalarda bulunan Salih, "Orta Doğu'da savaş ve çatışmalar yaşanıyor. Bu krizlerden birleşerek çıkmamız lazım. Irak'ın komşu ülkelerimize saldırı noktası olmasını kabul etmeyiz" dedi. 

Irak'ta olumlu gelişmelerin yaşanacağını belirten Salih şunları dile getirdi, "Körfez ve Suudi Arabistan'ın güvenliğinin hedef alınması riskli bir gelişmedir. Irak olarak bu yaşananlardan kaygılıyız. İran ile de ortak çıkarlarımız söz konusu. Ülkemizin güvenliği ve istikrarı Körfez ve bölge ülkelerinin güvenliğine bağlıdır." 

Ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile bir görüşme gerçekleştirdi. Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu’na katılan iki lider, bir araya gelerek bölge ile ilgili konuları görüştü.