image

PeyamaKurd - Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, dün açıklanan 10 vilayetin seçim sonuçlarının ardından, bu kentlerin çoğunda birinciliği elde eden Şii lider Sadr Kürtlere bir çağrıda bulundu.
Şii lider Mukteda es-Sadr, yeni hükümette Kürt partilerinin de olacağı mesajını vererek,  hükümeti koalisyon kurarak gerçekleştireceklerini ifade etti.

Sosyal medya hesabından üzerinden yaptığı açıklamada koalisyondan söz eden Sadr, Şii liderlerden Ammar el-Hekim'in Hikmet Akımı, İyad Allavi'nin Vataniyye, Kürt Partileri, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)Yeni Nesil Hareketi , Goran Harekatı, Sünni lider Usame en-Nuceyfi'nin Karar Koalisyonu, eski Savunma Bakanlarından Halid el-Ubeydi ve Başbakan Haydar el-Abadi'nin Nasır Koalisyonuyla oluşacak, teknokrat isimlerin yer alacağı adaylarla hükümet kurmak için yola çıkacaklarını dile getirdi.

İran'a yakın Maliki ve Haşdi Şabi koalisyonunu hükümet kurma çalışmalarına katmayan Şii lider Sadr, kentlerin çoğunda birinciliği alırken, Fetih ise ikinciliği elde etti.