image

PeyamaKurd - Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Başkan Mesud Barzani’ye Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi ve kendi milis gücünü feshetme çağrısı yaptı. Peşmerge güçlerini, 'milis güç' olarak tanımlayan Sadr, gün geçtikçe müphem açıklamalarına devam ediyor. 

Yerel bir televizyon kanalına konuşan Sadr,  “Peşmerge bir milis güçtür. Mesut Barzani ile iş birliği yaparak Peşmerge, Haşdi Şabi ve Seraya es-Selam’ı (kendi milis gücü) lağvetmeye hazırım” diye belirtti. Sadr, Başkan Barzani’ye hitaben ayrıca, “Amerikalılarla iş birliği yapma, onların sana yararı olmaz" dedi. 

Irak’ın parçalanmasına ilişkin de konuşan Sadr, ülkede konfederal yapıların kurulmasına izin vermeyeceğini, bu yapıların ülkeyi zayıflatacağını ifade etti. Sadr, başını çektiği ve yıllar önce dondurduğu Mehdi Ordusu’nu ise her an tekrar aktif hale getirebileceğini söyledi.

 “ABD büyükelçiliğine gerek yok”

ABD eleştirilerine devam eden Sadr, “Irak’ta ABD büyükelçiliğine gerek yok. ABD, bize çocukmuşuz gibi davranmasın. Tüm bölge ülkeleri iç işlerimize karışıyor. İran ve Suudi Arabistan’tan iç işlerimize karışmamalarını istedim" dedi. Sadr ayrıca, Irak’ta 2003 sonrasındaki tüm hükümetlerin kendi müdahalesi ve girişimiyle kurulduğunu iddia etti.