image

PeyamaKurd - Rojava özerk yönetiminde hakim olan bir kesimin Suriye rejiminin de desteği ile kaçak petrol tankerlerini Şengal üzerinden İran’a satışına hız verildiği iddia edildi. İsmini vermeyen bir kaynak Rojava’dan İran’a Şengal üzerinden çok ucuza petrol satışının yapıldığını ifade etti.

Konuyla ilgili olarak durumu anlatan ve ismini vermek istemeyen bir kaynak Kürdistan Ulusal haber ajanslarından birine yaptığı açıklamda, sınırın öte tarafında YPG güçlerinin, Şengal tarafında ise PKK’ye bağlı YBŞ güçlerinin kontrolünde İran’a ulaştırılan kaçak petrolün emniyetli bir şekilde İran destekli Şii milislerine ulaştırıldığını dile getirdi.

Söz konusu kaynağın aktardığına göre bu satışa son dönemde büyük hız verildi ve kaçak petrolün sudan ucuza satıldığını belirterek, “Her bir petrol tankeri 160 dolar gibi çok ucuz bir fiyata İran’a satılıyor” şeklinde vurguladı.

Öne sürülen iddiaya göre bölgede yaşananları ifade ettiğine göre PYD bölgedeki hakimiyetini kaybetmeden önce petrol gelirlerinden büyük kazanç elde etmek için petrol satışına hız verdi. Rojava petrolünün İran dışında Türkiye destekli muhalif gruplara da satıldığı belirtiliyor.

Suriye’nin genel petrol gelirinin %25’inin üretildiği bölgeler 2011 öncesi PYD’nin kontrolüne geçmişti.