image

PeyamaKurd -  İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile "nükleer anlaşmayı" görüştü.

Görüşme ile ilgili İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir saat süren bir telefon görüşmesi yapıldı.

Taraflar, ikili ilişkilerin yanı sıra nükleer anlaşma, Viyana'daki müzakereler ve Lübnan'ın durumunu değerlendirdi.

İbrahim Reisi, ABD'nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini ihlal ettiğini ve AB'nin 3 ülkesi Fransa, İngiltere ile Almanya'nın da vaatlerine bağlı kalmadığını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

"Amerikalılar uyguladıkları yaptırımlarla taahhütlerini açık bir şekilde ihlal ettiler. Temel insani ürünlere de yaptırım uyguladılar. Hem ABD hem de AB ülkeleri nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmelidir. Yapılacak her müzakerede İran'ın menfaatleri temin edilmelidir."

Reisi, Hint Okyanusu'nun kuzeyinde İsrailli şirkete ait bir gemiye düzenlenen saldırıya da değinerek, "İran, Umman Denizi ve Fars (Basra) Körfezi'nde caydırıcılığını koruma ve güvenliği sağlama konusunda çok ciddidir. Buradaki güvenliği bozanlara karşı koyacaktır" dedi.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise yeni görevinden dolayı Reisi'yi tebrik ederek, Fransa ile İran'ın birlikte bölgenin barış ve istikrarında rol oynayabileceğini ve Lübnan'daki istikrar için zemin oluşturabileceğini vurguladı.