image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Dışişleri Bakanlığı’nın mültecilerle ilgili çalışmaları ve yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Polonya hükümetinden Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanlığı’na 3,5 ton ekipman ve tıbbi malzeme desteği sağlandı.

Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizeyi, yardımlarından ötürü Polonya hükümetine teşekkür ederek, Polonya'nın Erbil Başkonsolosluğunun, Bağdat'taki Büyükelçiliğinin ve Polonya Dışişleri Bakanlığı’nın bu dönemdeki desteklerinin çok önemli olduğunu belirtti.

Öte yandan yardımlarla ilgili açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Hükümeti Polonya Temsilcisi Ziyad Rauf ise, “Polonya hükümeti, yerel yetkililer ile hayır kurumları, Kürdistan Bölgesi’ndeki yardıma muhtaç kişiler ve mülteciler için özel uçaklarla onlarca yardım gönderdi” sözlerine yer verdi.

Kürdistanlı Temsilcisi Rauf, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin ihtiyaçları karşılamak için lojistik ve insani destek çabalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Ayrıca yetkili açıklamasında, Polonya’nın önerisiyle insan hakları savunuculuğu ve diyalogu destekleyen kişi ve kuruluşlara verilen Sergio Vieira de Mello Ödülü’ne Barzani Yardım Vakfı’nın layık gördüğüne de dikkat çekti.