image

PeyamaKurd - Peşmerge Genelkurmay Başkanı Tuğgenerel Cemal Muhammed Eminki, Peşmerge Zerevani güçlerinin Duhok’ta bulunan Metina Dağı’na konuşlandığını belirtti.

Eminki, Zerevani Peşmergelerinden oluşan bir birliğin dün Metina Dağı’na yerleştiğini belirterek, “Peşmerge birliklerinin sınır bölgelerine yerleştirilmesi ilk değil. Daha önce IŞİD savaşı nedeniyle bu bölgelerdeki güçler kaydırılmıştı. Belli bir düzeyde güvenlik boşluğu doğduğu için tekrar bu bölgelere Peşmerge yerleştirilmesi ihtiyacı olduğu hissedildi” diye belirtti.

Peşmerge birliklerinin sınırdaki hassas bölgelerde görevlendirileceğini söyleyen Eminki şöyle devam etti, “Irak Sınır Muhafızları 1’inci Birliği Zaho’daki sınır bölgesine yerleşmişti. Peşmerge Duhok Komutanlığı da sınırda birkaç yeri tuttu. Irak Sınır Muhafızları ile Peşmerge arasında koordinasyon var. Türkiye’nin sınırda sürdürdüğü operasyonun başlangıcında Bağdat’tan askeri bir heyet gelip bölgede incelemelerde bulunmuştu. Bağdat da sınırdaki hareketlilik konusunda iki taraf arasında koordine olmasını istiyor.” 

Duhok sınırları içerisindeki stratejik Metina Dağı, kuzeyden Hakkari’nin Çukurca ve Beytuşşebap ilçesi sınırlarında yer alıyor.