image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD'in bölgedeki hareketliliğini görüşmek üzere Peşmerge Bakanlığı ile IŞİD’le savaşta koalisyon temsilcileri bir araya gelerek bir dizi toplantı gerçekleştirdi.

Yapılan toplantıya ilişkin Peşmerge Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, başkent Erbil’de Peşmerge Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Kerim Şingali başkanlığında, koalisyon güçleri üye temsilcileriyle bir araya geldi.

İki tarafın görüştüğü başta tartışmalı bölgeler olmak üzere, terör örgütü IŞİD’in son zamanlarda bölgedeki saldırılarının arttığına dikkat çekildi. Toplantıdaki açıklamada, “Terör saldırılarından dolayı onlarca sivil katledildi ve yaralandı. Yaşananlar istikrarsızlığı yol açarken, terörden harabeye dönen bölgelerin yeniden inşa edilmesinin önünde ciddi engeller oluşturuyor."

Diğer taraftan görüşmede Peşmerge Bakanlığı, terör örgütü IŞİD’in faaliyetlerinin sınırlandırılması için Irak güçleri ile ortak adım atılması ve göçzedelerin evlerine geri dönmesinin önündeki engellerin kaldırılmasına vurgu yaptı.