image

PeyamaKurd - Süleymaniye’nin Kifri ilçesi kırsalında Peşmerge Özel Kuvvetler ile Uluslararası Koalisyon bünyesindeki Fransa askerleri terör örgütü IŞİD’e karşı kapsamlı bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyon kapsamında geniş bir bölgenin IŞİD’den temizlendiği ifade edildi.  

Peşmerge 2’ici Cephesi (Karatepe-Hamrin) Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Muhammed Rüstem, Kifri ilçesi kırsalında, Fransız güçlerin katılımı ile 1 Haziran’da terör örgütü IŞİD mensuplarına karşı havadan ve karadan operasyon başlatıldığını açıkladı.

İki günde bölgede kapsamlı arama-tarama yapıldığını dile getiren Rüstem, “Tawêrke, Pelkane, Xerre, Şoraw tepeleri ve Zenankasabası kırsalı teröristlerden tamamen temizlenmiştir” diye belirtti.

Operasyon şehit peşmergelerin intikamı için yapıldı”

Kürdistan Bölgesi Başkanı Yardımcısı ve Peşmerge 70'inci Birlikleri eski Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, operasyona Peşmerge 70’inci Komando Tugayı’na bağlı Altın Kuvvetler (Golden Forces), Peşmerge 114’üncü Tabur ile Fransız askerlerin katıldığını dile getirdi.

Operasyonun kapsamlı ve yoğun olduğunu, hedeflenen bölgelerin tamamen temizlendiğini belirten Şeyh Mustafa, “Bu operasyon Mayıs ayında teröristlerin saldırısı nedeniyle şehit düşen şehit Peşmergeler Piştivan Qerni, Hemin Yahya, İdris Behram ve Muhsin Hacı’nın intikamı için düzenlenmiştir” dedi.

Mustafa, “Kahraman Peşmergeler operasyonda çok sayıda teröristi öldürmüştür. Sonuçları daha sonra açıklanacaktır” dedi.