image

PeyamaKurd - Süleymaniye’nin Kifri ilçesi çevresi ile Kerkük’ün Palkane kasabası, Gara Çayı Vadisi ve civar köylerde terör örgütü IŞİD’e karşı Peşmerge ve Irak ordusu birlikleri tarafından başlatılan ortak operasyon kapsamında örgüte ait bazı sığınakların ele geçirildiği ifade edildi.

Kürdistan ile Kürdistani bölgelerde başlatılan operasyonlarla ilgili Peşmerge Güçleri 17’inci Tugay Komutanı Tuğgeneral Diler Mahmud, Rûdaw’a yaptığı açıklamada, bugün sabah saatlerinde Irak ordusu ile işbirliği halinde Kifri ilçesi ve çevresi ile Kerkük’ün Palkane kasabası, Gara Çayı Vadisi ve civar köylerde IŞİD’e karşı ortak operasyon başlattıklarını dile getirdi.

Tuğgeneral Mahmud, operasyonun IŞİD’lilerin saldırı hazırlığında olduğuna dair istihbarat bilgilerinin ardından düzenlendiğini vurgulayarak, “Operasyon kapsamında yapılan arama ve tarama faaliyetleri neticesinde teröristlerin kullandığı bazı sığınaklara girilmiştir. Operasyon devam ediyor” ifadesini kullandı.

Operasyona Peşmerge 17’inci Tugayı birliklerinin yanı sıra, Germiyan Asayiş Güçleri, Karatepe-Hamrin Cephesi birlikleri, Irak ordusu 144’üncü Tümeni, 3’üncü Acil Müdahale Tugayı birlikleri katılıyor.

Terör çetelerine yönelik başlatılan operasyon ile ilgili konuşan Karatepe-Hamrin Cephesi Komutan Yardımcısı Muhammed Siyasi ise, “Bu operasyon saldırı istihbaratının değerlendirilmesi neticesinde gerçekleştiriliyor. Teröristler saldırmadan önce bulunup etkisiz hale getirilmeleri hedefleniyor” sözlerine yer verdi.