image

PeyamaKurd - Peşmerge komutanı Tuğgeneral Helgurd Hikmet, Rudaw Araştırma Merkezi’nin ‘IŞİD’in geri dönmesi ihtimallerini değerlendirme’ başlığıyla düzenlediği seminerde, Erbil ile Bağdat arasında arasındaki görüşmeler ve terör örgütü IŞİD hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tuğgeneral Helgurd Hikmet, 2013 yılına kadar Irak ile Erbil arasında Yüksek Çalışma Komisyonu kapsamında görüşmelerin devam ettiğini fakat o dönemden itibaren bağlantıların koptunu belirterek, “O dönemden bu döneme biz belirli bir çemberde dolanıyoruz ve girişimler sonuçsuz kalmıştır. Çemberin etrafından dönmemizden kaynaklı olarak da IŞİD ortaya çıkmıştır. Yarın obur gün Irak’ta IŞİD’ten daha kötüsü ortaya çıkabilir. Bu nedenle söz konusu sorunların çözüm niyetini Iraklı yetkililerde görmüyoruz” şeklinde konuştu.

“Aynı ülkede yaşayıp da öne çıkan sorunlar için ağır kesici gibi tedaviler uygulanmamalıdır” değerlendirmesinde bulunan Hikmet, “Irak’ta yaşanan sorunlara kalıcı çözümler bulunmalı. Sözüm ona kalıcı çözüm için Iraklı siyasi ve idari kurumlarından bir arzu göremiyoruz. Federal Irak hükümetindeki karar mercilerinin sorunların çözülmesi için ciddi bir adım atılmamıştır. Şengal konusunda da birkaç cüzi adım dışında ciddi hiçbir adım atılmamıştır” ifadesini kullandı.

“Yahya Resul: Erbil’i korumak federal güçlerin öncelikleri arasındadır”

Gerçekleşen seminere, Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Wayne Marotto, Kürdistan Bölgesi Savaş Basın Birimi eski Sorumlusu Tuğgeneral Helgurd Hikmet, Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutan sözcüsü Albay Yahya Resul ve bir grup siyasi gözlemci ile gazeteci katıldı.

Seminerde yer alan Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutan sözcüsü Albay Yahya Resul ise, IŞİD'in Irak’ta olası bir saldırı düzenlemesini önlemek için federal güçler ile Peşmerge güçleri arasında koordinasyon sağlanmasına ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, “Erbil'i korumak, federal güçlerin öncelikleri arasında yere alıyor” ifadesini kullandı.

Peşmerge Güçleri’nin IŞİD'in kontrol ettiği bölgeleri kurtarma çalışmalarında önemli katkısı olduğunun inkar edilmeyeceğini belirten Albay Resul, “Peşmerge Güçleri’nin Musul'u kurtarma operasyonunda savaşa katılarak fedakarlıklarını kimse inkar etmiyor, şehitlerin kanını da unutmayacağız. Kürdistan Bölgesi’ni savunmak bizim öncelikli görevlerimizden biridir” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Resul, Uluslararası koalisyon güçlerinin Irak’taki çalışmalarına ilişkin olarak da, Koalisyon Güçleri’nin Bağdat hükümetinin isteği üzerine geldiklerini, çekilmeleri de Irak parlamentosunun kararlarına bağlı olduğunu kaydetti.