image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in Irak ve Suriye’deki faaliyetlerinin artışıyla ilgili haber yayımlanan İngiliz The Sun gazetesi, Gwêr-Mahmur Cephesi Peşmerge Güçleri Komutanı Sirwan  Barzani’nin görüşlerine ve BM Terörle Mücadele Birimi Direktörü Vladimir Voronkov tarafından hazırlanan raporuna yer verdi.

İngiliz The Sun gazetesi'nin haberine göre Sirwan Barzani, terör örgütü IŞİD’in hem bölge hem de dünya için bir tehdit olduğunu belirterek, “IŞİD’in elindeki toprakları özgürleştirme sürecinde örgüt mensupları kadın, çocuklar ve sivil halkın arasına sızarak gizlendi” ifadesini kullandı.

"IŞİD, salgından dolayı Koalisyonun daha az operasyonundan faydalanıyor"

Terörün salgını kendi lehine kullandığına değinen Gwêr-Mahmur Cephesi Komutanı, “IŞİD şimdi Kovid-19 salgınının yarattığı ortam ve Uluslararası Koalisyon’un daha az operasyon yapmasından faydalanarak yeniden örgütleniyor” sözlerine yer verdi.

"IŞİD, yeniden toparlanıyor"

Öte yandan BM Terörle Mücadele Birimi Direktörü Vladimir Voronkov tarafından hazırlanan  rapora göre ise, IŞİD’in 2020'nin ikinci yarısında yeniden toplanma ve faaliyetlerini canlandırma çabaları  arttı.

Haberde yer verilen Vladimir Voronkov'in raporuna göre IŞİD’in 2021 yılında dünyanın farklı yerlerinde saldırılar düzenleme kapasitesini yeniden kazanabileceği uyarısına yer verildi.

"Suriye ve Irak'ta 10 binden fazla terörist bulunuyor"

Ayrıca BM yetkili Voronkov raporunda, özellikle gençlerin salgın nedeniyle evde internette daha fazla zaman geçirmeye başladığına ve bu durumun, bazı ülkelerde ani saldırılara yol açabileceğine vurfu yaptı.

Ayrıca Voronkov, Suriye ve Irak'ta hala 10 bin civarında IŞİD terörislerinin bulunduğunu vurgulayarak, IŞİD ve IŞİD bağlantılı örgütlerin Batı Afrika'da geçen yılın sonlarına doğru saldırılar düzenlediğini, örgütün Orta Afrika'da güçlenmeye başladığını, Afganistan'da 2 binden fazla üyesi olduğunu ve Güneydoğu Asya'da da gücünü koruduğunu kaydetti.