image

PeyamaKurd - Peşmerge Güçleri ile Irak ordusu arasında bugün, Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’nde ortak koordinasyon merkezinin açılışı yapılacak.

Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’nde yapılacak açılışın ardından Peşmerge Bakanlığı’na bağlı 1 ve 2’nci tugaydan 8 komutan burada görev yapmaya başlayacak.

Kerkük’teki yeni süreç hakkında K24’e açıklamalarda bulunan Irak Ortak Operasyonlar Odası Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Xefaci, Erbil ve Bağdat komutasında koordinasyon merkezinde istihbarat alışverişinde bulunulacağını dile getirdi.

Terör örgütü IŞİD hareketliliğinin olduğu güvenlik boşluğu alanlarında yakın bir gelecekte ortak operasyonların başlayacağını duyuran Xefaci, bu hafta yeni koordinasyon merkezlerinin açılacağı bilgisini de paylaştı.

“Ortak koordinasyon ile planlanan hedefler”         

Peşmerge’nin Kerkük’e dönüşüyle ilgili daha öce Irak hükümetiyle çok sayıda toplantı gerçekleştirilmişti. Söz konusu toplantılarda 6 ortak koordinasyon merkezinin açılmasına yönelik karar alınırken, geçtiğimiz hafta Diyala’da ortak koordinasyon ofisi açılmıştı.

Öte yandan Diyala ve Kerkük’ün Mexmur ve Ninova’da da ortak koordinasyon merkezlerin açılması beklenirken, ardından IŞİD’e karşı ortak operasyonların gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Operasyonlarla Irak ordusu ve Peşmerge temas hatları arasında bulunan boş alanların doldurulması bekleniyor.

16 Ekim 2017’de yaşanan olayların ardından Kerkük’teki ortak koordinasyon merkezinin açılması, Kerkük’ün durumunun normale dönmesi için atılmış ilk adım olarak görülüyor.