image

PeyamaKurd - Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, PKK’nin Peşmergeye saldırısı hakkında Uluslararası Koalisyonu bilgilendirdiklerini açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Şoreş İsmail, “PKK, saldırıların ne kendisine, ne Kürdistan’ın bugününe ne de Kürdistan’ın yarınına hizmet etmediğini bilmesi lazım” ifadesini kullandı.

PKK ile sorunları başka yollarla çözmek istediklerini vurgulayan İsmail, Uluslararası Koalisyon güçlerini PKK saldırıları hakkında bilgilendirdiklerini belirtti.

Peşmergelerin birleştirilmesi ve bu konuda atılacak reform hareketleri hakkında değerlendirmelerde bulunan İsmail, geniş reform adımlarının atıldığını ancak Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi için üst düzey bir siyasi anlaşmanın olması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Şoreş İsmail, Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti arasında güvenlik boşluğunun olduğu bölgeler hakkında, “Adımlarımızı ilerletmeye devam ediyoruz. Daha iyi bir şekilde karşılıklı anlayış ve adımların atılacağını ümit ediyoruz. Bu konuda başarılı olacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.