image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yawer, Türkiye'nin Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğini ihlal ettiğini dile getirdi.

Türkiye’nin 27 Mayıs 2019’da Kürdistan Bölgesi'nin PKK kontrolünde bulunan Xakurkê bölgesine yönelik başlattığı operasyon 40. gününü doldurdu. Operasyon kapsamında PKK'nin kontrolü altında bulunan alanlara binlerce asker gönderen Türk Ordusu, savaş uçaklarıyla her gün bölgeyi bombalıyor. Bu bombalamalarda çok sayıda sivil de hayatını kaybetti. Uçaklar ayrıca sivilleri de katlediyor. 

PKK güçleri var, Peşmerge yok”

Kürdistan Bölgesi Pêşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yawer, Türk devletinin saldırılarına yönelik Rojnews’e konuştu.

Yawer Türkiye'nin Xakurkê’ye yönelik başlattığı operasyondan haberlerinin olmadığını belirterek, “Xakurkê’de güçlerimiz yoktu. Bakanlıktan bilgi almamız gerekiyor. Operasyonların yapıldığı bölgelerde özellikle sınır üçgeninde yalnızca PKK güçleri var, hiçbir Pêşmerge gücü yok” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye ve Suriye ile olan sınır bölgelerinde bulunan 400-450 köyün bombardımanlar nedeniyle boşaltıldığını dile getiren Yawer, “Köylerde yaşayan köylüler birçok kez tarlalarına, bağ ve bahçelerine giderken bombardımanla karşı karşıya kalıyor. Bombardımanlar nedeniyle birçok kişi yaşamını yitirdi” ifadelerini kullandı.

Irak’ın sesini çıkarması gerekiyor”

Türkiye'nin operasyonlarını Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığının ihlali olarak tanımlayan Cebar Yawer, “Sınır ve toprak bağımsızlığın sembolüdür. Yasalara göre, Irak’ın saldırılara karşı sesini çıkarması gerekiyor. Irak, Türk devleti ile bu sorunu çözebilir. Dışişleri Bakanlığı, bombardımanlara karşı yaptığı açıklamayla bölge halkına destek verdiğini gördük. Kürdistan Bölgesi hükümeti sözcüsü de bir açıklama yaptı” dedi.