image

PeyamaKurd - Almanya temaslarının ardından Fransa'ya giderek Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Ezidi Kürtlerinin korunması gerektiğini dile getiren Macron,  azınlıkların haklarının korumak için bir konferans düzenlenmesinin önemine vurgu yaptı.

Macron, Fransa için Irak'ın önemini değinerek, Irak'ın bölgede güzel bir örnek olmasını istediklerini, kendilerinin de Musul ve diğer kentlerin inşa edilmesine destek vereceklerini ifade etti.

Erbil-Bağdat ilişkilerine değinen Abdulmehdi ise, "Bağdat ile Erbil ilişkileri en iyi durumda. Düşünce farklılıkları olması doğaldır. Ancak bu çelişkileri aşmak için diyalog içinde bulunmak ve müzakereler yapmak önemlidir. Şengal, Ninova, Petrol kartı ve gümrük kapılarıyla ilgili sorunların çoğunluğunu çözebiliriz" ifadesini kullandı.  

"1991'den beri ilk kez Irak'ın her yerinde aynı gümrük vergisi uygulamasına geçildi" diyen Abdulmehdi, terör örgütü IŞİD ile yaşanan savaşa değinerek, "Eğer ABD, Peşmerge, Heşdi Şabi ve Uluslararası Koalisyon ve tüm dostlarımızla birlikte uyum içinde olmasaydık, IŞİD'e karşı başarılı olamazdık" sözlerine yer verdi.