image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Ulaştırma Bakanı Ano Cewher, Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyaret hakkında açıklamalarda bulundu.

 Ano Cewher, Papa’nın ziyaretinin önemli olduğunu, Papa’nın Erbil’de en büyük ayini gerçekleştireceğini belirtti.

Papa’nın Erbil’deki Franso Hariri Stadyumu’nda Ortadoğu’nun en büyük ayinini gerçekleştireceğini kaydeden Cewher, ayinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından dünyada yapılan en büyük ayin olacağını ifade etti.

Ano Cewher açıklamasında ayrıca, Kürdistan Bölgesi ile Vatikan arasındaki ilişkilerin temelini Başkan Mesud Barzani’nin attığını söyledi.

Cewher, “Geçtiğimiz yıl Başbakan Mesrur Barzani, Vatikan’ı ziyaret ederek, Papa Francis ile görüşmüştü. Görüşmede Başbakan, Papa’yı Kürdistan Bölgesi’ne davet etmişti. Papa da daveti memnuniyetle kabul etmişti” dedi.

Kürdistan Bölgesi ile Vatikan arasındaki ilişkilerin güçlü olduğunu vurgulayan Cewher, Başbakan’ın Papa ile geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği görüşmede Papa’ya DAİŞ tarafından kilisenin kırılan haçının Peşmerge güçleri eliyle yerine yerleştirilmesin ait fotoğrafı hediye ettiğini hatırlattı.