image

PeyamaKurd - Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, başkent Erbil’de gerçekleşen geniş katılımlı ayinde, savaşma hırsından uzak durma çağrısında bulundu.

Erbil’deki Franso Hariri Stadyumu’nda gerçekleşen geniş katılımlı ayine katılan Papa Francis, Erbil'den dünyaya seslendi.

Papa açıklamasında, “Irak’ta Haç’ın erdemini anlayanlar önemli işler yaptı” diyerek, “İsa Mesih, insanlık talep ediyor. Dürüt ve temiz olun, savaşma hırsından uzak durun” sözlerine yer verdi.

Vatikan lideri Papa, tüm inananlara seslenerek, “Bölünmenin önüne geçilmeli” açıklamasına yer verdi.

Papa Franciscus konuşmalarında şunları belirtti:

“Kalplerimizi temizlemek için, ellerimizi kirletmememiz, sorumlu hissetmemiz ve kardeşlerimiz acı çekerken basitçe bakmamamız gerekir. Kalplerimizi nasıl arındırırız? Bunu kendi başımıza yapamayız, başkalarına ihtiyacımız var. Sevgili kardeşlerim, Allah günahlarımızda ölmemize izin vermez, ona sırtımızı dönsek bile. Bizi asla kendi halimize bırakmaz. Bizi arar, peşimizden koşarak bizlere günahlarımızdan tövbe ve arınma çağrısı yapar."

“Kürt halkını gönülden selamlıyorum” diyen Papa Franciscus, “Şimdi Roma'ya dönüş zamanım yaklaşıyor, ancak Irak her zaman kalbimde kalacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan başkentteki ayine Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert ve üst düzey yetkililer ve binlerce vatandaş hazır bulundu.

Bugün Kürdistan Bölgesi’ne gelen Papa Francis, Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Başkan Mesud Barzani ile bir araya geldi.