image

PeyamaKurd - Başkent Erbil’den kardeşlik mesajlarının geldiğini dile getiren Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, “Sıcak karşılamalarından ötürü Kürt milletine tekrar teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Papa Francis, resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Erbil’den kardeşlik mesajları geldi. O şehirde beni Kürdistan Bölgesi Başkanı, Başbakanı, yetkilileri ve halk karşıladı. Tekrar Kürt milletine teşekkür ediyorum” denildi.

Kürdistan Bölgesi ziyareti sonrası açıklamada bulunan Papa, “Göç etmiş Iraklıları düşündüğümde onlara şunu söylemek istiyorum; Siz İbrahim gibi her şeyinizi bıraktınız. Onun gibi iman ve ümidinizi koruyunuz. Nereye giderseniz gidin dostluk ve kardeşlik dokumacısı olun ve yapabiliyorsanız geri dönün” sözlerine yer verdi.

Kürdistan halkına teşekkür eden Papa açıklamalarını şunları belirtti:

“Ayrıca unutulmaz bir görüşme yaptığım Büyük Ayetullah Sistani'den başlayarak dini yetkililere de minnettarım. Barış olan Allah, Irak'a, Orta Doğu'ya ve tüm dünyaya kardeşçe bir gelecek bahşetsin!

Irak ziyaretinden sonra ruhum Allah’a ve bu ziyareti mümkün kılan herkese şükranla doldu: Cumhurbaşkanı Berhem Salih'e, Irak hükümetine, ülkenin patriklerine ve piskoposlarına.

Irak ve Orta Doğu için dualarımıza devam edelim. Irak'ta yıkım ve silah kargaşasına rağmen vatanın simgesi olan hurma ağaçları büyümeye ve meyve vermeye devam ediyor. Aynısı kardeşlik için de geçerlidir: ses çıkarmaz ama meyve verir ve bizi büyütür.

Savaşa verilen yanıt başka bir savaş değildir ve silahlara verilen yanıt başka silahlar değildir. Cevap kardeşliktir. Irak'ın karşı karşıya olduğu zorluk budur.”