image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, resmi temaslarda bulunak üzere gittiği Amman’da Ürdün Kralı II. Abdullah ile bir araya geldi.

Bugün öğlen saatlerinde Ürdün’ün Başkenti Amman’a giden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’yi Amman’daki Queen Alia Uluslararası Havalimanı'da Amman Valisi Prens Faysal bin Al Hüseyin ve Irak'ın Ürdün Büyükelçisi karşıladı.

Neçirvan Barzani, havaalanının ardından Kral Hüseyniye Sarayı'nda Ürdün Kralı II. Abdullah ile görüştü.

"Ürdün ile köklü ilişkilerimiz var"

Neçirvan Barzani, görüşmenin ardından Twitter sayfasından bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

"Bugün Kral Abdullah ile Kürdistan Bölgesi ile Irak ve Ürdün arasındaki ikili ilişkiler, ekonomik işbirliği, bölgesel ve karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer konularıkonuları görüşmek üzere bugün Amman'da bir araya gelmekten memnuniyet duydum. Ürdün ile köklü ilişkilerimiz var ve bu ilişkileri daha da güçlendirmeyi ümit ediyoruz."

"Ürdün bölgede güçlü bir konuma sahip"

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Kıdemli Dış Politika Danışmanı Felah Mustafa ise yapılan görüşme ile ilgili basına yaptığı açıklamada, Neçirvan Barzani’nin Ürdün ziyaretini önemli olarak nitelendirerek, Ürdün’ün bölgede güçlü bir konuma sahip olduğuna değindi.

Felah Mustafa açıklamasında, "Bu ziyaret, Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın iki taraf arasındaki ilişkileri pekiştirme, görüş alışverişinde bulunma ve her iki tarafı da ilgilendiren konularda ortak bir anlayış oluşturma yönündeki diplomatik çabaları çerçevesinde gerçekleşti” ifadesini kullandı.