image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Peşmerge Güçleri Başkomutanı Neçirvan Barzani, Süleymaniye’deki Kaleçolan Askeri Akademisi’nin mezuniyet törenine katıldı.

Neçirvan Barzani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Eş Genel Başkanı Bafıl Talabani ve Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile beraber Süleymaniye’deki Kaleçolan Askeri Akademisi’nin mezuniyet törenine katıldı.

Törende konuşan Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, Peşmerge güçlerinin birleştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Neçirvan Barzani, mezuniyet törenine katılan Peşmerge kıtasını selamladı. Tören daha sonra Kaleçolan Askeri Akademisi’nden mezun olan kıtanın protokolu selamlaması ile devam etti. Tören devam ediyor.

Başkan Neçirvan Barzani'nin mezuniyet töreninde konuşma da yaptı. 

Başkan Neçirvan Barzani'nin konuşmasının bazı satırbaşları şöyle:

“Bu akademi, merhum Mam Celal’in bir emanetidir. Akademinin eğitimine katılan ve vatan savunmasında yer alan kızlarımızı özellikle kutluyor, selamlıyorum.

Irak’ın güçlü olması, korunması Kürdistan Bölgesi’nin korunması güçlenmesi demektir. Federalizm, Irak’ın konumunu zayıflatmaz; aksine birliğini güçlendirir.

2003’de rejimin yıkılması sonrası bağdat ve hükümet kurumları korundu. Çünkü savunmasını Peşmerge Güçleri sağladı. IŞİD savaşında Irak ordunun güçleri ile Kerkük ve Diyala’nın savunmasında Musul kurtarılmasında yer aldı.

Kürdistan bölgesi’ni hedef alan güçler Irak’ın istikrarı ve huzurunu bozmaktadır. Irak’ın egemenliği hepimizin çıkarınadır. Irak Silahlı Kuvvetleri Komutanı’na sesleniyorum. Peşmergeyi bir Irak ordusunun bir parçası olarak görün ve gerekli ihtiyaçlarını karşılayın.

IŞİD’in güçlenmemesi için işbirliği yapmalıyız. Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin Ortak operasyonları çok önemliydi. Ama yeterli değildir, devam etmeli

Peşmerge güçlerinin bir çok birliği peşmege Bakanlığı’na bağlandı. Bu KDP ve KYB’nin büyük başarısıdır Peşmerge’nin emeğ ve onurunun korunması için Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi zorunludur.

KDP ve KYB kararlı olmalıdır. Partilerin Peşmergler üzerindeki hakimiyetine son vermelidir.

Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi kriz tüm halkın yaşamını etkilemektedir. Kürdistan halkı ve kanına söz partilerin Peşmerge hakimiyetine son vermesi için söz vermeliyiz.