image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı’nın resmi davetlisi olarak dün Elysee Sarayı’nda Emanuel Macron ile bir araya gelen Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Neçirvan Barzani Macron’un, Papa Francis’in ziyaretinin başarılı geçmesinden ötürü Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni tebrik ettiğini belirtti.

Görüşmede ele alınan konular hakkında bilgi veren Neçirvan Barzani, iki tarafın, terörün bölgede hala ciddi bir tehdit oluşturduğu konusunda mutabık kaldığını ve ayrıca Suriye meselesi ve komşularımızla olan ilişkileri ele aldıklarını belirtti.

Neçirvan Barzani, “Fransa Cumhurbaşkanı, Irak’ın sorunlarının çözümü ve müzakereler konusunda desteğini bildirdi. Bu konuyla ilgili Irak Başbakanı, Cumhurbaşkanı ve siyasi taraflarla görüşme niyetindeyim” ifadelerini kullandı.

Neçirvan Barzani basın toplantısında son zamanlarda bir türlü neticeye uğramayan Irak bütçesi hakkında da açıklama yaptı.

Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tavrı hiçbir şekilde federallikle örtüşmüyor diyen Barzani, dünyada bunun benzerinin olmadığını belirterek, “Bu sistem halen Irak’ta uygulanmış değil” şeklinde konuştu.