image

PeyamaKurd – Kürdistan Bölgesi Başkanı Nerçivan Barzani, IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Güçlerinin Suriye-Irak Komutanı Tümgeneral Joel B. Vowell ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Irak ve Suriye'de terör ve IŞİD tehdidiyle mücadeledeki son gelişmelerin ele alındığı kabulde ayrıca Peşmerge Bakanlığındaki reform süreci ve Peşmerge güçlerinin yeniden birleştirilmesine ilişkin son adımlar değerlendirildi.

Neçirvan Barzani ve Vowell, bölgesel güvenlik ve istikrara yönelik gerçek tehdit olmaya devam eden IŞİD'in yeniden canlanmasını önlemek için hem Irak'ta hem de Suriye'de tüm tarafların işbirliği yapması gerektiğine vurgu yaptı.

İkili, IŞİD'den kurtarılanların veya kamplardan ayrılanların topluma kazandırılması gerektiğine dikkati çekti.

Kabulde, Peşmerge Bakanlığı bünyesinde reform süreci ve Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi konusu da ele alındı.

Barzani ve Vowell bu konuda belli bir ilerleme kaydedildiğini ancak süreç önündeki sorunların da çözülmesi gerektiğini belirtti.

Bu bağlamda Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi'nin sürecin başarısı ve Peşmerge'nin birleştirilmesi için kararlı bir şekilde çalıştığını yineledi.

ABD'nin Kürdistan Bölgesi Başkonsolosu Mark Straw’ın da hazır bulunduğu kabulde ayrıca bölgedeki genel durum ve ortak konular değerlendirildi.